Jak jsme volili prezidenta :)

Zveřejněno: 20. prosince 2017

Ačkoliv všichni dospělí mají právo volit, jen menší část lidí toto své právo využívá. Uplynulo jen pár let a opět jsme postaveni předvolbu: kdo bude prezidentem České republiky? Naši žáci sice zatím právo volit nemají, avšak o to více by rádi volili.
Proto jsme se rozhodli umožnit žákům devátého ročníku, aby si také mohli zvolit prezidenta, ačkoliv zatím „jen na nečisto“.
Nejprve jsme si v rámci hodin zeměpisu vysvětlili, jak vlastně taková volba probíhá, kdo může být zvolen a co musí takový kandidát splnit. Poté dostali žáci „voliči“ týden času na to, aby si našli co nejvíce informací o prezidentských kandidátech a vybrali si, koho budou volit.
Po týdenním usilovném sbírání informací proběhla samotná volba.
Snažili jsme se postupovat maximálně autenticky, aby si žáci na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to vlastně je volit.
Sehnali jsme skutečnou volební urnu a žáci dostali předtištěné volební lístky, pomocí nichž chodili volit jednotlivě a samozřejmě anonymně.

A jak „u nás“ dopadlo první kolo volby prezidenta?

1. Miloš Zeman 53,6%
Jiří Drahoš 10,7%
Mirek Topolánek 10,7%
Michal Horáček 7,1%
Jiří Hynek 7,1%
Petr Hannig 3,6%
Vratislav Kulhánek 3,6%
Neplatné hlasy 3,6%
Marek Hilšer 0%
Pavel Fischer 0%

Na základě tohoto hlasování našich žáků by se již nekonalo druhé kolo volby, neboť by svůj prezidentský post znovu obhájil současný prezident.
A jak budete volit vy, kteří již opravdu situaci ovlivnit můžete? Kdo nakonec bude „hlavou státu“?
Nechme se překvapit, jestli se žáci „trefili“, nebo zda bude nakonec vše úplně jinak?

Mgr. David Badura